Anasayfa » Hiking Ayakkabı ve Bot Tipleri
Hiking Ayakkabı ve Bot Tipleri

Hiking ayakkabı giyimi genelde 4 kategoriye ayrılır. Toprak (veya patika)Trail” ayakkabılar, hafif hiking botları, orta sıklet hiking botları ve dağcılık botları. Yapacağınız aktiviteye göre en iyi ayakkabı seçmek için öncelikle hangi tip hikingi daha fazla yapacağınıza karar vermeniz lazım. Tabi eğer kısa hiking turları ve de uzun mesafe trekking yürüyüşleri yapacaksanız o zaman birden fazla çift bot almanız gerekebilir.

TOPRAK (VEYA PATIKA) AYAKKABILARI
Bu tür, hafif ağırlık desteği, orta yastıklama ve stabil  tutunma verecek şekilde dizayn edilmiştir. Trail ayakkabılar kolay ve az eğimli arazide  1-8 km lik yürüşüşler için idealdir. Ayrıca günlük kullanım için de idealdirler.

HAFİF HIKING BOTLARI
Bu tür botlar gibi az-orta zorluktaki arazide iş görürken trail ayakkabılara oranlar biraz daha fazla destek sağlarlar. Yürüyüşler 15km kadar uzayabilir. Orta eğimli arazilerde zorlanılmazken bu tip botlar teknik yükselişler ve kayalık zorlayıcı araziler için uygun değildirler

ORTA SIKLET HIKING BOTLARI VE SIRT ÇANTALI YAPILAN TREKKING İÇİN BOTLARI
15 ve üzeri yapılan yürüyüşler için idealdir. Hafif botlara göre daha fazla destek ve yastıklama sağlarlar. Bu yüzden zorlu ve kayalıklı araziler için idealdir. Sırt çantasının ayağa yüklediği yükleri rahatlıkla tolere eder. Fakat teknik alp disiplini tırmanışlar ve buz tırmanışları için uygun değildir.

DAĞCILIK BOTLARI
Maksimum destek ve ayak korumayı sağlayan bot tipidir. Aynı zamanda en dayanıklı bottur. Bileği en fazla koruyan botlar da dağcılık botlarıdır. Bu botların,  dağın çok eğimli yapısı ve kayalıklı tipografisine uygun kalın ve sert tabanları vardır. Bu seviyedeki botlar artık su geçirmez olur. Bazıları soğuğa karşı da koruma sağlar. Dağcılık botlarının çoğunluğunda, buz ve kar kütlelerini geçmek için kullanılacak kramponları takmak için çıkmalar bulunur.

MATERYALLER VE BOTUN YUMUŞAMA SÜRESİ.
Tüm hiking ayakkabılar ayağı korumak ve dayanıklılık esas alınarak dizayn  edilirler. Dolayısı ile normal ayakkabılara göre daha uzun zamanda yumuşarlar. Botun konstrüksiyonu ne kadar sert ve dayanıklı ise esneme süresi o kadar uzayacaktır.

NAYLON, YARMA DERİ AND SÜET
Hiking ayakkabıları gelenelde naylon,yarma  deri ve suet kombinasyonundan yapılır. Bazen bu kombinasyona mesh (ağımsı naylon) paneller eklenerek ayağın nefes alması sağlanır. Süet veya yarma derinin avantajı hafif ve ucuz olmalarıdır. Aynı zamanda yumuşama süreleri daha kısadır. Hafif hiking butları genelde kutudan çıktığından giyilmeye hazırdır ama yine de emin olmak için her zaman  biraz deneme yapmakta fayda vardır. Eğer yağmurlu ve karlı şartlarda hiking yapacak iseniz su mukavemeti olan Gore-Tex®. Tipi bir zar ile izole edilmiş bot seçmekte fayda vardır.

CİLT DERİ
Cilt deri ile yapılan botlar daha dayanıklı ve su direnci daha fazla olan botlardır. Dezavantajları ise daha ağır olmaları, daha az nefes alabilir olmaları ve yumşama sürelerinin daha uzun olmasıdır.
Bu yumuşatma sürecinin parça parça yapılması gerekir. Önce evin etrafında dolaşılırken sonra kısa yürüyüşler yapılır. En son artık tamamen emin olunduktan sonra botlar uzun mesafeler için giyilir. Yeni botları ilk kerede uzun ekpedisyonlara götürmek hiç iyi bir fikir değildir.

SU MUKAVEMETİ
Tüm hiking botları su geçirmez değildir. Eğer hiking yapacağınız yerler kuru ise önemli değil ama ıslak ortamlarda ve karda hiking yapacak iseniz su mukavemeti olan ayakkabı seçmekte fayda var.

SU DİRENÇLİ NEFES ALABİLİR ASTAR
Hem su mukavemeti olan hem de nefes alabilen Gore-Tex® tipi astarlar nemin ayağınıza ulaşmasını engeller. Ayrıca bu tip mambran kullanılan ayakkabılarda dikiş ve birleşim yerlerinin su geçirmemesi için ayrıyetten bu noktalar izole edilir.
Her ne kadar Gore-Tex® ayağınızı kuru tutsa da ayakkabının üst yüzeyinin suyu absorbe ederek ağırlaşmasını engellemez. Bu yüzden dış yüzeyler DWR  (durable water repellent treatment) dayanıklı su kovucu bir işleme tabi tutularak suyun yüzeyden kayması sağlanır.

SU DİRENÇLİ DERİ
Cilt deriden üretilen botlar ayrı bir katman yaratacak şekilde işleme tabi tutulabilir: Mum, yağ veya DWR. Tabii ayakkabının yapısı iyi imal edilmemişse yine belli noktalardan su sızdırabilir. Su dirençli deriler bile belli bir zamandan sonra ıslak ortamda kalmaktan su geçirmeye başlayabilirler.

SU DİRENÇLİ KONSTRÜKSİYON
Bu botun imal edilirken su mukavemetini arttırmak için yapılan fabrika tekniklerinin tarifidir. Dikiş v e ek yerlerinin bantla kapatılması, özel dikim teknikleri vs gibi.

HIKING BOT KONSTRÜKSİYONU
Kötü imalat her zaman su sızdırmalarına ve kolay aşınmalara ve eskimeye yol açar. Bu yüzden düzenli hiking yapacak iseniz bilinen bir marka seçmeniz gerekir. İyi markalar da zamanla giyilmekten özelliklerini kaybedebilirler.

HIKING BOT YÜKSEKLİĞİ
The height of the upper helps determine the ideal use for a specific boot. Generally, taller boots offer more support for difficult terrain and heavier pack loads. Low-profile shoes are best for shorter hikes.

HIKING VE TOPRAK ZEMİN AYAKKABILARI
Bileksiz ayakkabılar engebeli arazide stabilite sağlamazlar. Bu yüzden 1 günden uzun ve arazi yapısından emin olmadığınız yürüyüşlere bu tip ayakkabı ile gitmeniz önerilmez.

BİLEK ÜSTÜ (MID-CUT) HIKING BOTLARI
Bu tip tasarım bileğe ve ayağa daha fazla stabilite sağlar. Ayrıyeten küçük taşlar ve çalılardan tabanı korur. Sizin rahatça yürümenize izin verir fakat dik eğimler ve dağlık alan için ideal değildir.

YÜKSEK KESİM (HIGH-CUT) BOTLAR
Bu tasarım sizin bileğinizi tam kavrar ve zor zeminlerde, seviye farkları olan Alpin tipi dağlarda ayağınıza tam destek sağlar. Eğer sırtınızda yük varsa ayağınıza destek için bu tip ayakkabı seçilmelidir. Bu ayakkabılar yumuşatılması en zor tiptir.

HIKING BOT YAPISIBir hiking ayakkabıda bir çok katman vardır. Üst katman, taban içi, orta taban, dış taban.

TABAN İÇİ
Bu kısım ayak kemerine destek sağlamak amacı ile değiştirilebilir.

ORTA TABAN (TABAN İÇ YAPISI)

Bu katman ayakkabı içinde  zeminden gelen şokları absorbe eden kısımdır. Birçok materyalden imal edilebilir.

Gri katman EVA orta taban. Yeşil katman hareket halindeki ayağa destek olarak yorgunluğu azaltıyor. Siyah dış katman 4mm dişler ile zemini kavramayı sağlıyor. 

SHANK

“Shank” sert bir balen (gömlek yakalarına konulan) dış taban ile orta taban arasına konur ve ayakkabının dönmesini önler. Hafif toprak zemin ayakkabılarda bu destek parçası olmayabilirken yüksek profilli hiking botlarda demir kadar sert olabilir.

 

 

 

 

DIŞ TABAN

Çoğunluk hiking dış tabanları termoplastik poliüretan veya sentetik kauçuktan yapılıyorHer yapıdaki zemine göre tasarlanan bot ve ayakkabıların dış tabanlarında dışa dönük dişler bulunmaktadır. Bu dişler ne kadar belirgin ve büyükse ayakkabının gevşek ve çamurlu zemini tutması o kadar kolaylaşmaktadır. Toprak Zemin “trail” ayakkabılarda genelde bu dişler ağırlıktan kazanmak ve esnekliği arttırmak için çok daha az belirgin tasarlanır. Vibram markasının ürettiği tabanlar genelde tutunma ve dayanıklılık konusunda en başarılı tabanlar olarak Kabul görmektedir.

 The North Face - Akasya © 2018 | Tüm hakları saklıdır. Data1