Anasayfa » Ourdoor Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Ourdoor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Outdoor malzemeleri niye tamamen su geçirmez değil?

Gerçek olan tüm kış sporları giyim malzemelerinin belli bir dereceye kadar su mukavemeti olduğudur. Fakat yeterli zaman ve basınçla hepsi sonunda suyu geçirirler. Tüm üreticiler farklı standartlara göre ürünlerini derecelendirirken yapılan testler de standart olmamaktadır. Kauçuk bir yağmur parkası tamamen su geçirmez olabilir ve sağanak yağışın altında otobüs beklerken (veya stadda maç izlerken) ideal giysi olabilir. Fakat bununla kayak veya snowboard yapmaya kalktığınızda kendi terinizde bir anda yüzüyor olursunuz. Zor olan hem suya direnç gösterecek kadar izolasyonu olan, hem de vücut ısısı sonucu oluşan teri dışarı çıkaracak kadar geçirgen olan kumaş dengesini yakalamaktır.

Nasıl yapıyorlar?

Nefes alabilir su dirençli kumaşların ilk olarak “yüz tarafı” (face fabric) denen bir dış katmanı bulunur. Bu katman genellikle naylon veya polyesterden üretilir. Bu yüz katmanına içerden (tek başına kullanılamayan) bir mambran (membrane. ing. ; zar) eklemlenir. Bu mambran veya kaplama genelde ePTFE veya bilindiği adıyla Teflon® veya Poliüretan bir malzeme olur. Kumaşın yüz tarafının amacı, hem mambranı korumak hem de elegan bir görünümyaratmaktır. Bu katmanın su direnci yoktur. Su direncini alt yüzdeki mambran veya kaplama sağlar. Yalnız yüz tarafıi,  DWR denilen ve sonradan da tatbik edilebilen bir solüsyonla yıkanır. DWR (Durable Water Repellent) nin açılımı Dayanıklı Su Kovucu dur.


Mambran mikroskobik deliklerden oluşur. Geniş su damlacıkları bu katmanı aşamaz iken bunlardan 750 defa daha küçük su buharı (ter) bu katman deliklerinden kolayca dışarı çıkar. Bu mambran markaları arasında en bilineni ve ilk üreticisi GORE firmasının ürettiği GORE-TEX® dir. GORE-TEX mambran GORE firmasında üretildikten sonra malzemeyi kullanan markanın fabrikasında dış yüze lamine edilir. Bu kumaş iki katmanlıdır 2 Layer veya 2L (Çift katman. Bazen de bu çift katmanlı kumaşın içtarafına terden ve giyilmenin yarattığı yıpranmadan korumak için ağımsı bir ayrı astar dikilir.(dolayısı ile bu ağırlığı arttırıyor) ). Bu katman genelde ağımsı (mesh) bir yapıda olur

 

2 Layer : Bu tip kumaştata ön yüz kumaşı ile su dirençli nefes alabilir mambran katman birbirine sıvanmış (lamine edilmiş) tir. Bu sandviç katmanı vücuttan ayıran astar genelde ağımsı tip olan ve gevşekçe dikilen malzemedir Bu malzemenin dezavantajı daha ağır olması ve daha hacimli olduğundan daha zor küçük şekilde katlanmasıdır. Astarın ekstra kalınlık yapması montun nefes alabilirlik kapasitesine olumsuz etki eder.
2 katmanlı kumaş örneği ve Ağ şeklinde ayrı astar    

3 Layer : 3 katmanlı tasarım dağcılar, profesyonel sporcular düşünülerek 2 katmanlı tasarımın dezavantajlarından kurtulmak için düşünülmüştür. The North Face'in Fuseuno montunda bu yapıdaki HyVent® Alpha 3L kullanılmıştır. Bu yapıda ePTFE zar iki koruyucu katman arasına alınarak bu 3 katman bir sandwiç oluşturmakta ve 2L giysilere göre daha hafif ve daha nefes alabilir olmaktadır. ePTFE zar hiçbir noktada vücutla temas etmediği veya vücut sıvılarına maruz kalmadığı için daha uzun süre tam verimle çalışmaktadır. Fakat 3L tasarım sektördeki en yüksek fiyatlı ürün gurubudur.

2.5 Layer : İlk defa 90’lı yılların ortasında Gore-Tex Paclite olarak lansmanı yapılan 2,5 Katman şu anda hafif yağmur için en çok kullanılan sistemdir. Burada ön yüz kumaşı ve ePTFE zar aynı kalırken alt koruyucu katman yerine hafif yükseltilmiş yüzey veya bir sprey kullanılıyor. Bu montu son derece hafif, esnek ve paketlenebilir hale getirmektedir. Fakat ter ve deri yağının kumaşa daha rahat işlemesi sonucunda uzun kullanım mümkün olamamaktadır. Şu anda piyasadaki en ultra-hafif kumaş olup koşucular ve mukavemet atletleri için ideal malzemedir.

2.5 katmanlı kumaş örneği (2.5L) içinde kumaşın temasını önlemek için yükseltilmiş altıgen şekil print edilmiş

Giydiklerimin su direnci ne olmalı?

Tavsiyemiz, kayak ve snowboard için su direnci en az  5,000 mm olmalı.   Eğer bulutsuz havada kayıyorsanız ve otel içinde sık sık mola veriyorsanız bu derece yeterli olacaktır.  Daha üst bir dirençı ise tüm gün ve her hava koşulunda kayanlar için idealdir. Nemli ve yağışlı bölgelerde kayanlar için  yüksek dirençli  bir tercih daha doğru olacaktır. Ama eğer uzak noktalarda hiking veya aktif kayak yapacak iseniz o zaman hem su mukavemetinde hem de nefes alma skalasında en üst su direncini hedeflemeniz gerekir. Tabii bu da daha yüksek fiyat aralığı demektir.Islak bol karda yapacağınız aktiviteler ve rüzgâr hem size hem de giydiklerinizi test edecektir.

Giydiklerim ne kadar nefes alabilir olmalı?

Aslında ne kadar olursa o kadar iyi olur demek en kolayı. Giydiğiniz shell ürün (mont veya pantalon) ile vücudunuz arasında sıcak ve nemli bir hava katmanı olması iyidir eğer ki içlikleriniz su içinde olmasın.
Eğer çok soğuk ve kuru bir havada üzerinizde süper nefes alabilir bir shell varsa, sizden duman çıktığı rahatlıkla gözlemlenebilir ki bu da aslında ısı kaybı demektir. Bu durumlarda ısınmak için ekstra bir ısı izolasyonu (insulation) gerekebilir.
Eğer kayak yaparken sürekli liftleri kullanacaksanız ve otelde düzenli aralar verip üstünüzü çıkaracaksanız başlangıç g arası bir nefes alabilirlik derecesi yeterli olacaktır. Eğer yüksek tempolu yürüyüşler ile kayak noktasına varacak veya başladığınız noktaya yürüyerek dönecekseniz terden kurtulmak için iyi seviyedebir  gerekecektir. İniş yapmadan önce yüzlerce metre irtifa aşmaları gereken backcountry kayakçılar ise en üst seviyede geçirgen ürünü tercih etmeliler. Bu aşamada 3L bir malzeme uygun olacaktır.

Dikiş yerlerinin bantla kapatılması nedir ve neden önemlidir?

Dikiş yerlerinin su geçirmesini önlemek için bu kısımlar su geçirmez bir bantla ısı verilerek kapatılır. Bazen tüm dikiş yerleri bazen ise sadece kritik bölgelerdeki yerler bantla kapatılır. Kritik bölgeler genellikle boyun, omuz ve göğüs dikişleridir. Eğer dikiş yerleri su sızdırıyorsa en iyi kumaşın kullanılmış olmasının bile bir faydası olmaz.

 The North Face - Akasya © 2018 | Tüm hakları saklıdır. Data1