Anasayfa » DWR ve GORE-TEX Nedir?
DWR ve GORE-TEX Nedir?

DWR nedir?

http://www.evo.com/imgp/170/22145.Image.1.jpg
Nikwax Tx Direct Spray

DWR (Durable Water Repellent) nin açılımı Uzun süreli Su Kovucu dur.

Neredeyse tüm outdoor giyim malzemelerinin dış yüzeylerine herhangi bir tip DWR uygulanır. Bu kumaşın su le beraber ıslanıp ağırlaşmasını önlemek için kullanılan bir uygulamadır. DWR su damlacıklarının kumaşın yüzeyi üzerinde kaymasını sağlar. DWR zamanla yıkama, kirlenme yoluyla kaydırıcı özelliğini kaybeder.  Kumaşın su tutmaya başladığı hissedildiği zaman kumaşa tekrar DWR tatbik edilmesi gerekir. Nikwax gibi DWR sprey çeşitleri ayrı olarak satılmaktadır.

DWR spreyleri, malzemeyi az sıvı deterjanla yıkadıktan ve 2 sefer duruladıktan sonra (deterjanın kumaşta kalmadığından emin olmak için) tatbik edilmelidir. DWR özelliğinin aktive olması için fönle veya kurutucuda bir devir yaptırılarak  çok az ısı uygulanır.

GORE-TEX®  nedir?

GORE-TEX® ürünleri bir GORE-TEX® mambranın yüksek performanslı bir nylon veya polyester “yüz” kumaşına lamine edilmesiyle elde edilir. Bu ürünlerin de farklı kaliteleri vardır;  GORE-TEX® Pro, GORE-TEX® Active ve sadece GORE-TEX®. GORE şirketi aynı zamanda bir 2.5L (2,5 katmanlı) süper hafif kumaş olan  Paclite® da üretir.. GORE-TEX® ürünlerinde tüm dikiş yerleri bir bant sayesinde izole edilir böylece  “GUARANTEED TO KEEP YOU DRY®” (sizi kuru tutmak garanti edilmiştir) sözü yerine getirilir..

Başka birçok üründe de su direnci özelliği bulunsa da GORE-TEX® mambranın içerdiği mikroskobik ölçekteki milyarlarca gözenek su mukavemetini çok yüksek tutarken giyen kişinin terini ortama iletmesine yardımcı olur.   2013-2014 hem dizayn hem üretim aşamalarında test edildiğinden emin olur., koleksiyonlarında  GORE-TEX® Pro yeni bir mambran sayesinde koruyucu PU katmanını kullanmayarak nefes alabilirliği oldukça arttırmıştır. 

W. L. Gore   şirketi kendi ürünlerini sadece üretici markaya göndermekle kalmaz. Baştan sona tüm üretimi kontrol eder ve GORE-TEX® malzemenin kurallara uygun olarak kullanıldığından, her ürünün Bir çok outdoor markası en üst koleksiyonunu GORE-TEX® ile pazarlarken koleksiyonun geri kalan kısmını kendi mambranlarından üretilmiş parçalar ile tasarlar. Bu su direnci/nefes alabilirlik oranının düşmesine neden olurken fiyatın da daha uygun hale gelmesine neden olur.

#
GORE-TEX® mambranın (zarın) electron
mikroskopu ile çekilmiş resmi    

Bir çok outdoor markası en üst koleksiyonunu GORE-TEX® ile pazarlarken koleksiyonun geri kalan kısmını kendi mambranlarından üretilmiş parçalar ile tasarlar. Bu su direnci/nefes alabilirlik oranının düşmesine neden olurken fiyatın da daha uygun hale gelmesine neden olur. GORE-TEX® (sol tarafta) ve  GORE-TEX® Pro (sağ tarafta) , Üst kısımdaki kırmızı iplikler “yüz” kumaşı, gri/beyaz  katman ePTFE mambran, ve aşağıdaki gri iplikler astar katmanı. Soldaki beyaz  PU katman sağdaki yeni versiyon ePTFE "sandwich" ile değiştirilmiş.

Not: GORE-TEX® Pro yeni teknoloji bir mambran. Nefes alabilirlik özelliği %30 daha fazla. Bu GORE bu mambranı her markaya vermiyor. Bunu 2L veya 3L ile karıştırmamak lazım. Bir tanesi mambranın kendi iç yapısı diğeri mambranın diğer kumaşlar ile konstrüksiyon biçimi.

WINDSTOPPER®
(rüzgar tutucu) yine W. L. Gore tarafından üretilen ve genellikle yumuşak “shell” ve örmelerde kullanılan çok daha fazla nefes alabilen ama yağışsız havalarda kullanılması gerekilen bir katman.

The North Face - Akasya © 2018 | Tüm hakları saklıdır. Data1